Info kutak o radioaktivnom otpadu
- Permanent exhibition
Organizatori: Tehnički muzej ”Nikola Tesla”, Fond za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško Autor... More
Phone | +385 1 4844 050 |
Website |
Tuesday | 09:00 - 17:00 |
Wednesday | 09:00 - 17:00 |
Thursday | 09:00 - 17:00 |
Friday | 09:00 - 17:00 |
Saturday | 09:00 - 13:00 |
Sunday | 09:00 - 13:00 |
General | 20.00 HRK |
Groups | 15.00 HRK |
Small children | Free |
Predavanje za javnost povodom obilježavanja 169. rođendana Nikole Tesle u sklopu programa TESLA&FRIENDS 2025. (https://www.unt-genius.hr/blog/index.php=)
Predavanje će se održati 10. srpnja 2025. u 16 sati i besplatno je za posjetioce. Nije potrebna rezervacija.
Predavač je Renato Filipin, viši kustos TMNT-a i voditelj odjela Demonstracijskog kabineta Nikola Tesla
----------------------------------------------------
Nikola Tesla je jedan od najvećih znanstvenika i izumitelja u povijesti tehnološkog razvoja čovječanstva. Njegovi patenti i teoretski rad na kraju 19. i početkom 20. stoljeća stvorili su uvjete za elektrifikaciju svijeta sustavom polifazne izmjenične struje, a rad na području visokofrekventnih struja i bežičnog prijenosa elektromagnetskih valova razvoj radio tehnike i telekomunikacija. Njegova istraživanja su pomogla otkriću radara, a uvelike je doprinio i razvoju rasvjete. Teslino razmišljanje o inovativnosti može se svesti na citat iz autobiografske knjige My Inventions, Century 1919.: Napredak i razvitak čovjeka bitno ovise o domišljatosti. Najvažniji je proizvod stvaralačkog uma izum. Njegov je konačni cilj potpuno ovladavanje uma nad prirodom i iskorištavanje njenih sila za potrebe čovječanstva. To je težak zadatak izumitelja, koji se često pogrešno shvaća i nedovoljno nagrađuje. On, međutim, nalazi golemu kompenzaciju u zadovoljstvu koje pruža njegov rad i u spoznaji da je jedinka izuzetne sposobnosti bez koje bi vrsta već odavno propala u teškoj borbi protiv nemilosrdnih elemenata.
Tesla je imao neobičan način dolaska do izuma. Prvo je u glavi razradio do posljednjeg detalja način rada nekog uređaja i “vidio” kako on radi, a tek onda je sve teoretski dokazao, skicirao i na kraju napravio uređaj koji je radio bez ikakvih problema.
Nikola Tesla se rodio u ponoć između 9. i 10. srpnja 1856. u Smiljanu, malom mjestu pokraj Gospića. Bio je jedno od petero djece pravoslavnog svećenika Milutina i Đuke Tesla rođ. Mandić. Već je kao dijete pokazivao inovativnost, a prema njegovim riječima, naslijedio ju je od majke. Tadašnju je pučku školu pohađao u Smiljanu i Gospiću, a maturirao je 1873. na Velikoj realnoj gimnaziji u Rakovcu kraj Karlovca. Nakon mature obolio je od kolere i uvjerio je oca da će ozdraviti jedino ako ga pošalje na studij na Visoku tehničku školu u Grazu. Studirao je od 1875. do 1878, kada je zbog ukinute stipendije i nedostatka novca morao prekinuti sa školovanjem. Godine 1881. odlazi u Budimpeštu raditi u Telegrafskom uredu, a kasnije u Telefonskoj centrali. Slijedeće godine, šetajući Budimpeštom dolazi na zamisao o okretnom magnetskom polju i elektromotorima koji se napajaju izmjeničnom strujom. Nakon Budimpešte, Tesla je još radio u Parizu i Strasbourgu, a zatim 1884. odlazi u SAD.
Kada je stigao u New York, Tesla se s pismom preporuke Charlesa Batchelora, prijašnjeg poslodavca, uputio Thomasu A. Edisonu kako bi ga ovaj zaposlio. U pismu je pisalo: Poznajem dva velika čovjeka i jedan od njih ste Vi; drugi je ovaj mladi čovjek. Tesla nije dugo radio za Edisona, jer se nisu slagali u pogledu primjene izmjenične struje što je kasnije rezultiralo otvorenim neprijateljstvom i nazvano “ratom struja”. Odlazak od Edisona ubrzala je anegdota u kojoj je Tesli obećao 50,000 $ za uspješno obavljeni posao, a kada ga je Tesla pitao za taj novac, Edison je odgovorio: Tesla, Vi ne razumijete američki humor. Gorko razočaran, Tesla je htio što prije praktično primijeniti otkriće okretnog magnetskog polja, za koje Edison nije imao interesa, tako da 1885. osniva tvrtku Tesla Electric Light and Manufacturing Company. U njoj je radio na pronalascima na području rasvjete, a ne na motorima zbog investitora. Najteže razdoblje u Teslinu životu je bilo od 1886. do 1887. kada je radio kao nadničar na kopanju kanala za polaganje kabela u New Yorku. Godine 1887. osniva tvrtku Tesla Electric Company i svoj laboratorij u New Yorku gdje konačno radi na usavršavanju načina primjene izmjenične struje. Patente tih motora i sustava distribucije izmjenične struje prijavio je 1887. i 1888. godine. Tesla je 15. svibnja 1888. održao predavanje i pokazao rad indukcijskog motora napajanog izmjeničnom strujom pred članovima American Institute of Electrical Engeneers. George Westinghouse je iste godine otkupio njegove patente povezane s primjenom izmjenične struje za 1,000,000 $, 150 dionica tvrtke Westinghouse i 1 $ naknade za svaku konjsku snagu instalirane snage motora. Kasnije je Westinghouse upao u novčane neprilike zbog ovog ugovora, pa je zamolio Teslu da mu pomogne, na što je on poderao ugovor poprativši to riječima: Gospodine Westinghouse, bili ste mi prijatelj, vjerovali ste u mene kada nitko drugi nije, bili ste toliko hrabri da mi date milijun dolara kada je drugima nedostajala ta hrabrost, podržali ste me čak i kada Vaši inženjeri nisu mogli predvidjeti velike mogućnosti mojih izuma u čemu smo mi bili ispred njih, a Vi ste stajali pokraj mene kao prijatelj. Korist za čovječanstvo od mog polifaznog sustava značila mi je više nego sam novac. Gospodine Westinghouse, spasit ćete svoju tvrtku, i tako moći razviti moje izume. Ovdje je moj i Vaš ugovor – oba ću poderati i više nećete imati problema s mojim tantijemima. Da li je to dovoljno? Tako se Tesla odrekao ugovora koji bi mu već početkom 20. stoljeća donio više milijuna dolara.
Godine 1891. Tesla postaje državljaninom SAD-a. Iste je godine prijavio je niz patenata iz područja visokofrekventnih struja, a njemu u čast je jedan od uređaja kojima se dobivaju takve struje nazvan Teslin transformator. Te je godine održao predavanje s pokusima na Sveučilištu Columbia u New Yorku, a sljedeće godine u Londonu i Parizu. U to je vrijeme Tesla vodio bogat društveni život, pa je tako upoznao Marka Twaina, kojemu je često pokazivao svoje pokuse u laboratoriju. Bio je prijatelj i s urednikom časopisa Century Magazine Robertom Underwoodom Johnsonom.
Godine 1892. mu umire majka i on se vraća u Hrvatsku. Iste godine je održao predavanje o izmjeničnoj struji i elektrifikaciji u Zagrebu.
Teslina je velika želja bila još od djetinjstva da ukroti snagu vode, a pogotovo onu Niagarinih slapova. Westinghouseov je plan za hidroelektranu na Niagari prihvaćen 1893. godine, a njime bi se trofazna izmjenična struja proizvedena u generatorima dalekovodom dovela do Buffala. Prvi agregat hidroelektrane pušten je u pogon 1895, a potpuno je završena slijedeće godine. Prilikom izgradnje generatora i sustava prijenosa električne energije korišteno je devet Teslinih patenata prijavljenih 1888. godine.
Tesla je 1893. godine pomogao Westinghouseu da pomoću izmjenične struje osvijetli Svjetsku izložbu u Chicagu. Izložba je bila posvećena dostignućima u elektrotehnici tako da je cijeli jedan dio bio namijenjen Teslinim izumima, gdje je on izvodio pokuse i tako potvrdio pobjedu izmjenične nad istosmjernom strujom.
Promatrajući različite učinke visokofrekventne struje, Tesla je uočio da se ona može prenositi samo jednim vodičem, pa ga je to dovelo do izuma bežičnog prijenosa elektromagnetskih titraja. Radovi na tom području rezultirali su još jednim velikim otkrićem tog genija - osnovnih principa radio-tehnike. Veliki udarac njegovu istraživanju na tom području bio je požar 1895. koji je uništio njegov laboratorij. Iste godine je izgrađen novi laboratorij, a sljedeće godine Tesla izvodi pokuse sa X-zrakama.
Tesla je izumio i prve teleautomate - strojeve kojima se bežično upravlja na daljinu. Izradio ih je u svom laboratoriju još 1894. godine, a kasnije ih je usavršavao tako da je 1898. godine prijavio patent za upravljanje brodovima i vozilima na daljinu.
Godine 1899. Tesla odlazi u Colorado Springs, gdje izvodi razne pokuse s veoma visokim naponima i visokofrekventnim strujama. U laboratoriju je radio ispitivanja kojima je otkrio stojne valove Zemlje, a uspio je proizvesti umjetna pražnjenja napona od više milijuna volti s duljinom munje do 40 metara. Tesla je puštao u zemlju velike količine struje, a zbog rezonancije je dobivao još veća pražnjenja na vrhu stupa. Pokusi u Colorado Springsu su bili pogubni za lokalnu elektranu jer generatori nisu izdržali povratnu struju i preopterećenje, pa su izgorjeli.
Pokusi u Colorado Springsu su bili priprema za slijedeći Teslin projekt, uspostavljanje bežičnog prijenosa energije pomoću tornja u Wardencyffeu na Long Islandu. Uz pomoć J. P. Morgana uspio je 1900. godine sakupiti 150,000 $ za izgradnju tornja koja je započela sljedeće godine. Toranj u Wardencyffeu, odnosno projekt Svjetskog bežičnog sustava nikada nije dovršen, a uništen je tijekom prvog svjetskog rata.
Tesla se nakon ovog neuspjelog projekta nikada nije financijski oporavio, a oko 1915. je bankrotirao.
Godine 1906. je pokazao kako radi turbina bez lopatica koja je kasnije nazvana Teslina turbina, a patentirao ju je 1913.
Godine 1917. primio je Edisonovu medalju, najveću nagradu udruženja American Institute of Electrical Engeneers. Iste je godine postavio temeljne principe radara koji se odnose na njegovu frekvenciju i snagu.
Na Teslin 75. rođendan, 1931. časopis Time ga je stavio na naslovnicu.
Nikola Tesla je prijavio patentnom uredu u SAD-u ukupno 112 patenata. Osim toga patente je još prijavio u Velikoj Britaniji (28), Kanadi (6), Argentini (1), Australiji (3), Austriji (4), Belgiji (21), Brazil (2), Kuba (1), Danska (3), Njemačka (19), Francuska (26), Indija (1), Italija (11), Japan (1), Mađarska (7), Meksiko (1), New South Wales (2), Novi Zeland (1), Norveška (3), Rodezija (1), Rusija (4), Španjolska (4), Švicarska (4), Švedska (4), Transvaal (1).
Nikad se nije ženio, nije ostavio direktne nasljednike, a imao je fobije prema kosi, bacilima i breskvama. Bio je opčinjen čistoćom i brojem tri. Pred kraj života volio se družiti s golubovima. Tesla je tečno govorio osim materinjeg, engleski, francuski, njemački, talijanski, češki i mađarski jezik.
Tesla je dobio počasne doktorate za svoj rad u nizu sveučilišta kao što su: Columbia University, Yale University, University de Poitiers, Politehnički instituti u Grazu, Beču i Bukureštu, te Sveučilišta u Beogradu, Brnu, Grenoblu, Parizu, Pragu, Sofiji i Zagrebu.
Tesla je preminuo 7. siječnja 1943. u hotelu New Yorker u sobi broj 3327.
U čast velikog izumitelja od 1960. jedinica u SI sustavu za magnetsku indukciju nosi naziv Tesla. Godine 1975. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ustanovio je nagradu Nikola Tesla koja se dodjeljuje zaslužnim pojedincima na području elektroenergetike.
U čast njegovim postignućima jedan je krater na mjesecu nazvan po Tesli.
marijo.zrna@tmnt.hr, 01/4844 050
Organizatori: Tehnički muzej ”Nikola Tesla”, Fond za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško Autor... More
Muzejski Apisarij – košnice sa staklenim stijenkama i medonosnim pčelama , osnovan je 1994. kao proširenje postava Osnove poljodjelstva Tehničkog muzeja Nikola Tesla. Riječ je o... More
Porast upotrebe "obnovljivih" izvora energije primjenom novih tehnologija i s novim materijalima neminovno vodi odbacivanju stare tehnologije i opreme (čime se drastično povećava... More
Transformacija energije, jedan je od tri najstarija odjela Tehničkog muzeja Nikola Tesla. Zamišljen je kao odjel koji bi prikazivao, kako i sam naziv sugerira, različite načine... More
Tehnički muzej Nikola Tesla, Zagreb Savska cesta 18 Izložbeni prostor na katu hale stalnog postava Radno vrijeme: utorak - petak: 9 - 17, subota i nedjelja: 9 - 13, ponedjeljkom... More
PLANETARIJ – JUČER, DANAS, SUTRA 6.5.2025 / 1.6.2025 Radno vrijeme: utorak – petak: 9 – 17 sati, subota – nedjelja: 9 – 13 sati, ponedjeljkom i praznikom zatvoreno Za razgled... More
Poštovani posjetitelji, muzejski tramvaj posljednju ljetnu vožnju imati će u nedjelju 29. lipnja 2025 u 9.30 sati. Tijekom srpnja i kolovoza tramvaj neće prometovati. Prva vožnja... More
TESLA&FRIENDS 2025.: Trodnevno slavlje Teslinog rođendana od 9. do 11. srpnja u Zagrebu U Zagrebu će se od 9. do 11. srpnja 2025. već tradicionalno u organizaciji Udruge... More